Noorte digiharidusvõistluse Netikett võitis autoriõiguste teemaline video

Noorte digiharidusvõistluse Netikett võitis autoriõiguste teemaline video

Eile lõppes Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumis piduliku autasustamisega noortele suunatud digiharidusprogrammi Digitaalne IQ võistlus Netikett, mille võitsid Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi noored autoriõiguste teemalise videoga. Kokku osales võistlustööde esitamises 138 õpilast üle Eesti.

„Võistlusele esitati väga palju häid töid ning kindlasti soovime tunnustada kõiki hakkajaid Eesti noori, kes enda lahedaid projekte meile saatsid ning kindlasti ei olnud võitja leidmine kerge. Žürii erilise tunnustuse pälvis aga just Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi töö, kuna see oli tehniliselt väga hästi teostatud ja andis hea ülevaate keerukast teemast nagu seda on autoriõigused,“ sõnas programmi Digitaalne IQ juht Egle Tamelyte.

Võistlusel saavutasid teise koha Jõhvi Gümnaasiumi noored, kes esitasid konkursile seeria küberhügieeni teemalisi GIF-e ehk pildianimatsioone. Kolmanda koha saavutasid Järveküla Kooli õpilased, kes valmistasid küberkiusamist käsitleva video.

Teise koha saavutanud GIF-id:

Küberhügieen
Kasuta ingonito’t
Ära näita oma paroole teistele
Ära jäta end võõras arvutis sisselogituks
Ära jäta enda faile võõrastesse arvutitesse

„Kolmanda koha puhul tõid mitmed žürii liikmed eraldi välja, et video annab väga hästi edasi rasket reaalsust, milles peavad hakkama saama inimesed, kes on langenud küberkiusamise ohvriks. Näiteks seda, kuidas küberkiusamine ei piirdu vaid koolis käimisega, vaid noor peab seda kannatama ka koolist väljaspool,“ rääkis Tamelyte.


Lisaks andis žürii välja eriauhinna meeskonnale Tallinna Prantsuse Lütseumist, kes arendasid välja mobiilirakenduse Küüber, mille eesmärgiks on pakkuda inimestele küberhügieenialaseid teadmisi ja nõu. Samuti on rakenduses võimalik teha küberhügieeni testi, et enda teadmisi paroolide tugevusest või turvalises internetikäitumisest testida.

Esimese koha saavutanud meeskonda Tartu Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumist kuulusid Reigo Metsik, Cristopher Oskar Orav, Kerttu Jõgi ja Meeli Brigit Tadolder. Neid juhendas Riho Rosin. Teise koha saavutanud meeskonda Jõhvi Gümnaasiumist kuulusid Robert Pärnpuu, Georg Šumailov, Anna Kisseljova, Aleksandra Amelina ja Kermo Kaasik. Meeskonda juhendas Külli Kallas. Kolmanda koha saavutanud meeskonda Järveküla Koolist kuulusid Rasmus Unojan, Laura Mia Mikk ja Carol Sanderkoff. Eriauhinna pälvinud mobiilirakenduse Küüber arendasid Sander Tammer, Kaarel Reinvars ja Andrei Klevtsov Tallinna Prantsuse Lütseumist.

Samsungi igaaastase haridusprogrammi Digitaalne IQ eesmärgiks on õpetada koolinoortele läbi veebiloengute ja vestlusringide oskusi digimaailmas paremini hakkama saamiseks. Kuna digitaalses maailmas suhtlemise osas puudub siiani korrektne käitumisetikett, siis on programmi üheks osaks ka 9.-12. klasside koolinoortele suunatud võistlus Netikett, millega kutsuti noori ise looma käitumisetiketti internetis.

Võistluse žüriisse kuulusid Võistluse žüriisse kuulusid Digitaalne IQ programmi juht Egle Tamelyte, Maria Murumaa-Mengel Tartu Ülikoolist, programmi patroon Kristel Aaslaid, Kristine Asu Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusest ja Eero Loonurm sihtasutusest Archimedes. Auhinnad võitjameeskondadele pani välja Samsung.

Täpsemat informatsiooni leiab Õpilaste Digitaalne IQ kodulehelt www.digitaalneiq.ee, kus on lugemiseks ka artikleid ning videovestlusi küberkiusamise, ebasobiva sisu, küberhügieeni ning netisuhtluse eripärade ja sõltuvuse teemadel. Videovestlusi ekspertidega viivad läbi Netiketi võistluse patroonid Kristel Aaslaid, Victoria Villig, Maria Rannaväli ja Sidni Tomson.

Programmi Facebook: 
www.facebook.com/NetikettEE