Küberkaitseteadur e-õppest: õpilastele sunnitakse peale korraga liiga palju programme

Küberkaitseteadur e-õppest: õpilastele sunnitakse peale korraga liiga palju programme

TalTechi küberkaitseteaduri ja Pelgulinna gümnaasiumi IT-arendusjuhi Birgy Lorenzi hinnangul on e-õppe olukorras saanud oluliseks probleemiks õpetajate liigne agarus erinevate programmide kasutamisel. Ühele õpilasele võib see tähendada kuni 35 konto loomist erinevatesse õpikeskkondadesse.

Samsungi digiharidusprogrammi Digitaalne IQ raames loodud videoloengu käigus selgitas Lorenz, et peale sunnitud e-õppe esimestel koolipäevadel võtsid paljud õpetajad kohe kasutusele õpikeskkonnad ja rakendused, mis nende arust kõige paremad. Õpilastele ja lastevanematele tähendas see aga, et uus konto tuli luua ja kasutamine selgeks õppida suure hulga erinevate õpikeskkondade puhul. 

„Eestis on 550-st koolist praegu üksnes ligikaudu 100 kooli, kus on õpikeskkondade valik lahendatud n-ö tsentraalselt. Teistes on veel nii, et ühel õpetajal on näiteks kolm lemmikprogrammi, mida ta oma õpilastega kasutab. Ühel õpilasel on aga kuni 10 õpetajat ja kui igaüks neist toob lauale kolm uut programmi, siis see tekitab tohutult segadust, võtab lisaaega programmi õppimiseks ja raskendab rahulikult koolitööde tegemist,“ märkis Lorenz. 

Lisaks tekitab iga uus kasutajakonto, parool ja koduleht ka suurema turvariski näiteks andmete lekkimise, võõrastesse kätesse sattumise või lihtsalt paroolide õngitsejate näol. 

Lorenzi sõnul näitas juba kevadine e-õppe kogemus, et efektiivsemalt tegutsesid koolid ja õpetajad, kes ei tormanud kohe kõiki uusi programme kasutama. Pigem tulekski alustada ühest keskkonnast, näiteks Google Docs, Google Education, Moodle või Office 365, ja siis peale selle selgeks saamist lisada vajaduse järgi uusi keskkondi.

„Digipööre on meil toimunud, meil on tehnika, arvutid ja internet, aga sellest ei piisa. Nüüd on meil vaja ka süsteemi ja keskkondasid, mis aitaks kõike seda ühendada, et õpikogemus täisväärtuslikuks muuta,“ lausus Lorenz. „Õpetajad peaksid nüüd ka valjult rääkima oma vajadustest ja unistustest, et haridusametnikud ka sellest teada saaks. Kui me midagi ei ütle, siis ei oska ka riik ju aidata. E-õpe on ilmselt siin, et jääda ja see tähendab, et peame hakkama sellesse ka rohkem panustama ja oma tegevusi seal rohkem läbi mõtlema.“

TalTechi küberkaitseteadur ja Pelgulinna gümnaasiumi IT-arendusjuht Birgy Lorenz vestleb koos sisulooja Victoria Villiguga e-õppest, isiklikust õpiteest ja küberohtudest pikemalt Õpilaste Digitaalne IQ õppevideotes: https://digitaalneiq.ee/oppimine/

Õpilaste Digitaalne IQ kodulehelt www.digitaalneiq.ee leiab täpsema informatsiooni Eesti õpilastele mõeldud digiharidusprogrammi kohta, samuti videovestlused küberkiusamise, ebasobiva sisu, küberhügieeni ning netisuhtluse eripärade ja sõltuvuse teemadel. Videovestlusi ekspertidega viivad läbi Digitaalse IQ programmi patroonid Kristel Aaslaid, Victoria Villig, Maria Rannaväli ja Sidni Tomson.