Esimesed sammud: kuidas alustada oma start-up’iga juba koolipingist? 

Esimesed sammud: kuidas alustada oma start-up’iga juba koolipingist? 

Praegusel ajal on õpilaste võimalused juba koolipingis hakata mõtlema omaenda start-up ettevõtte peale soodsamad kui kunagi varem. Paljud projektid, ettevõtted ja organisatsioonid on loonud võimalusi, et innustada noori initsiatiivi haarama ja panema juba koolis olles alust oma tuleviku ärile.

„Junior Achievement Eesti on nüüdseks juba ligi 30 aastat vedanud Eestis Õpilasfirma programmi ja täiesti selgelt on näha fakt, et õpilasfirmade tegijad loovad kordades tõenäolisemalt peale kooli lõpetamist enda ettevõtte,“ märkis Junior Achievement Eesti tegevjuht Kersti Loor. 

„Kõige olulisem on alustada õpilaste ettevõtlikkuse, loovuse ja esitlemisoskuse arendamist võimalikult varakult. Lisaks on tänapäeval mõistlik hakata noorelt arendama ka näiteks programmeerimisoskusi,“ selgitas Loor, lisades, et oskustest ehk tähtsamgi on julgus peale hakata. „Tänapäeval on väga palju häid programme, mis aitavad noorte julgust ja pealehakkamist kasvatada. Õpilasfirma programm ongi neist ilmselt üks põhjalikum ja pikaajalisem, aga pidevalt toimub ka erinevad lühemaid projekte, võistlusi ja koolitusi.“  

Kuigi esialgse idee leidmine pole lihtne, on hea algus otsida lahendust mingile konkreetsele probleemile. „Mida valusam on probleem, seda suurem on tõenäosus, et tarbija on nõus lahenduse eest maksma. Väga oluline on potentsiaalsete kasutajate ehk klientide käest toote või teenuse vajadust kontrollida,” rõhutas Loor. 

Loori sõnul on idufirma loomisel väga oluline ka meeskond. Tihti sünnivadki ideed ja moodustatakse meeskonnad erinevatel häkatonidel või võistlustel – üritustel, kus erinevate valdkondade spetsialistid tulevad kokku, et luua uus toode või teenus. Noorte puhul õpilased, kes tunnevad huvi erinevate valdkondade vastu või on osavamad mõnel spetsiifilisemal alal.

Kui vaadata ka viimaste aastate õpilasfirmade trende, siis on selgelt näha, et üha rohkemad tahavad noored luua ja tegeleda tõeliselt start-up ettevõtetele omaste teemadega – erinevad rakendused, uut tehnoloogiat rakendavad ettevõtted jne. „Möödunud nädal oli töövarjunädal ja ka seal oli näha, et noored tunnevad järjest suuremat huvi ettevõtete ja ametite vastu, mis on seotud start-up ettevõtetega,“ märkis Loor. 

Praegu pole veel hilja liituda Õpilasfirma programmiga ning huvilistel tasub alati pilku peal hoida ka teistel ettevõtmistel ja projektidel. Näiteks on peagi lõpusirgele jõudmas  Samsungi igal aastal toimuv õppeprogramm, mille käigus on noored saanud endale isiklikud mentorid ja läbinud ka näiteks disainmõtlemise koolituse. Sellel aastal on õppeprogramm võistluse vormis, mis kannab nime Solve for Tomorrow. Võistlusega otsitakse noortelt lahendusi, kuidas taastada tasakaal digiruumis elamise ja reaalsuse vahel. Konkursi esimeses etapis esitas oma ideed 105 võistkonda Leedust, Lätist ja Eestist. Detsembri alguses toimub finaal, kus kolme parima võistkonna vahel läheb jagamisele 18 000 euro suurune auhinnafond. 

Lisaks Samsungi ekspertidele löövad võistluse mentoritena ja žüriis Eestist kaasa TalTechi, Mektory, Startup Estonia, Study in Estonia, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Lift99, Junior Achievement Eesti ja mitmete teiste hariduse ja innovatsiooniga seotud ettevõtete esindajad. 

Kogu informatsiooni Solve for Tomorrow võistluse ja tingimuste kohta leiab veebilehelt www.solvefortomorrow.ee ning kõik uudised ja teated leiab programmi Facebook-ist. Programmi kodulehelt leiab ka hulgaliselt õppevideoid, mis on valminud Digitaalne IQ programmi jooksul.