Digitaalne sõltuvus: kuidas õppida lahti ühendama?

Digitaalne sõltuvus: kuidas õppida lahti ühendama?

Kas oled märganud, kui palju sa tegelikult veebis aega veedad? Ülemaailmse pandeemia algusest on see aeg igatahes suurel enamusel meist järsult tõusnud. Kodudesse sunnitud inimesed on aasta jooksul hakanud rohkem kasutama videokõnesid, korraldama nii ka pidusid ja sõpradega kohtumisi. Uuringud näitavad, et mitte ainult suhtlusprogrammide, vaid kõigi sotsiaalvõrgustike ja voogedastusplatvormide kasutatavus on tugevalt kasvanud. Mida teha, et elu digitaalses ruumis ja elu tegelikkuses oleks tasakaalus ning tehnoloogia oleks siinjuures meie abistajaks?

“On mõned lihtsad märgid, mis aitavad tuvastada, kas veedad liiga palju aega digitaalses ruumis.  Muretsemiseks on põhjust, kui ärkad kohe mobiiltelefoniga, et veel voodis olles lehitseda sotsiaalvõrgustikke. Samuti peaks muretsema, kui nutiseadme sirvimisega tegeled ka söömise ajal, uinud filme, seriaale, videoid või fotosid vaadates ning ärkad vahel isegi unest, et hilisele sõnumile vastata,” lausus Samsungi digiharidusprogrammi „Solve for Tomorrow“ juht Egle Tamelyte. 

Kindlasti tuleks midagi ette võtta juhul, kui tunned, et sinu või mõne pereliikmete enesetunne on halvenenud: tunned end pidevalt väsinuna, suurenenud on ärevus, uinumisega on raskusi või peas kummitavad pidevalt negatiivsed mõtted. Nende sümptomite ilmnemisel vähendage võrgus veedetud aega kiiresti miinimumini. 

Liigne netis viibimine võib ilmneda ka füüsiliste vaevustena – õhtune peavalu, torkivad silmad, udune nägemine või kerge iiveldus. 

“Kõige lihtsam oleks teadlikult piirata oma netis viibimist. Näiteks ei võta telefoni kätte enne seda, kui hommikul on hambad pestud ja hommikusöök söödud või voodi lähedale seadet üldse ei võtagi. 

Paraku polegi seda aga alati nii kerge ellu viia. Siiski on mitmeid lahendusi, mis hõlbustavad digielu vähendamist ja võimaldavad lisaks silmadele ka aju puhata,“ selgitas Tamelyte. 

1. Lülitage välja kõikide märguannete helid

Telefoni kõrvale pannes sea see kindlasti olekusse „Mitte segada“ ja soovitatavalt aseta seade silma alt kaugemale. Pidevad märguanded on väga segavad ning panevad pidevalt uuesti telefoni tahtmatult haarama. Uuringud on näidanud, et ilma telefoni nägemata suudab inimene sellest ka kauem eemal püsida. Ööseks lülita seade ööreziimi. Sellele saab seada ka automaatsed kellaajad, mil seade seda ise teeb. Uuringute kohaselt magavad öörežiimi kasutajad regulaarsemalt ja surfavad voodis lebades harvemini. 

2. Vastused võivad oodata

Õpi mitte reageerima kohe, kui näed ekraanil uut sõnumit. Kui see pole tuumaplahvatus või hädaabikõne – midagi ei juhtu, kui vastad või vaatad hiljem. Samuti loobu tarbetutest teavitustest, mis tegelikult sulle olulised pole. On sul ikka see sekund vaja teada, et järgmised kaks nädalat on mingis veebipoes allahindlus? 

 3. Jäta telefon koju 

Kui sul pole inimesi, kes sõltuvad otseselt sinust, elad turvalises keskkonnas ja oled hea tervisega, siis tee harjumuseks mõnikord kodust lahkuda ilma telefonita. Või siis pane telefon kaasa võttes näiteks seljakotti või kohta, kust seda on raskem välja tõmmata kui taskust.

4. Leia tegevusi ilma telefonita

Planeeri ja tee teadlikult vähemalt üks nauditav igapäevane tegevus, mis pole seotud internetiga. Loe raamatut, tee trenni, meisterda midagi, vedele soojas vannis jne. 

Kõiki võimalikke mõtted, kuidas veelgi paremini digi- ja reaalelu tasakaalus hoida ootab digiharidusprogramm Solve for Tomorrow 8.-11. klasside õpilastelt kuni mai lõpuni. Konkursi  eesmärk on noorte mõtete abil selgitada, kuidas tehnoloogia abil ja peale suurte piirangute lõppu tuua taas tasakaalu digitaalse ja reaalse elu vahele. Võistluse esimeses etapis tuleb välja käia vaid enda idee. Solve for Tomorrow finaali auhinnafondi suuruseks on 18 000 eurot.